Erken Boşalmanın Kadınlar ve Çiftler Üzerindeki Etkisi

Erken boşalmanın kadınlar üzerindeki etkisi.

Cinsel sağlık ve tatmin kişinin mutluluğu, yaşam kalitesi ve aynı zamanda partneri ile iyi ilişkiler kurması açısından büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “tatmin edici, güvenli ve zevkli bir cinsel hayatın” insan varlığının merkezi unsuru olduğunu belirtmektedir.

Araştırmalar birçok kadının cinsel birleşme sırasında doruğa ulaşsalar dahi cinsel hayatlarının tatmin edici olduğunu düşünmediklerini göstermektedir. Ve sürekli tatminsizlik; istekte düşüşe, yetersiz uyarılmaya ve orgazm olmada başarısızlığa neden olarak cinsel işlevin verimli döngüsünü bir “kısır” döngüye çevirebilir. Tatminsizlik, örneğin, partnerinizde boşalma bozukluğu, özellikle erken boşalma gibi bir cinsel işlev bozukluğu bulunması halinde ortaya çıkabilir.

Partneri erken boşalma sorunu olan bir erkek olduğunda, kadın daha büyük cinsel sorunlar yaşar. Cinsel aktivitenin tüm bileşenleri (istek, uyarılma ve orgazm) önemli oranda sekteye uğrar ve genel tatminsizlik, daha fazla sıkıntı ve kişiler arası sorun yaşanır.

Erken boşalmanın çiftler üzerindeki etkisi.

Hem erken boşalma sorunu olan erkekler hem partnerleri için, kontrol eksikliği ilişkide tatminsizliğe ve yakınlık hissinde bozulmaya yol açar. Diğer bir deyişle, erken boşalma çiftin ilişkisinde dengesizliğe neden olarak yanlış anlama ve rahatsızlık yaratır. Erken boşalma sıklıkla çiftte hayal kırıklığı, suçlama ve kaçınma davranışları ortaya çıkarır; fakat öfkeye, küçük düşmeye ve kırgınlığa da yol açabilir. Ayrıca, açık konuşulmadığında, her iki taraf da yetersizlik hissi yaşayabilir ve bu onların cinsel mutluluğunu ve hatta ilişkilerinin istikrarını etkileyebilir. Bu nedenle erken boşalma çiftin birlikte çözmeye çalışması gereken bir sorundur. Karşılıklı diyalog çifti birleştirir ve çözüm bulmak için en etkili araçlardan birini oluşturur.

Erkeklerin erken boşalmayı kontrol etmek için kullandığı bazı yöntemler durumu daha da kötüleştirebilir. Örneğin, boşalmayı geciktirme amacıyla dikkati başka bir şeye odaklamak çift arasındaki yakınlık hissini azaltır. Dahası, ‘dur-başla’ teknikleri gibi uyarımı kesen teknikler kadının cinsel tatminini etkiler. Erken boşalmayı önlemek amacıyla alkolün ve bazı uyuşturucu maddelerin kullanımından, bunlar sadece faydasız olduğu için değil, aynı zamanda başka klinik risklerle bağlantılı olduğu için kaçınılmalıdır.

“Yaş grupları” ve kadınların söyledikleri.

Erken boşalma algısı ve deneyimi kadınların yaşlarına göre farklılık gösterir mi? Hayır buna dair somut bir kanıt bulunmamaktadır.

Kadınların dinlenmesini içeren klinik deneyimlere göre:

  • Deneyimsiz genç kadınlar bunu en azından kısa vadede kabul edebilir; eğer erkeğin ikinci veya üçüncü sertleşme ve boşalması kadının da tatmin olmasını sağlıyorsa bu durum daha geçerlidir. Bu telafi mekanizması devrede değilse, çoğu durumda kadın hızla tatmin eksikliği, hayal kırıklığı ve hatta öfke hissetmeye başlar ve isteği giderek azalır.
  • Sevginin rol oynadığı ilişkilerde her yaşta kadın; konuyu dile getirmeme, partnerini küçük düşürmekten kaçınma eğilimi gösterir ve bilinçli veya bilinçsiz olarak ilişkiyi duygusal yakınlığa, yaşam hedeflerini paylaşmaya, çocuk bakımına veya tatmin edici hobilere kaydırabilir. Bu ancak kadının kendisinde çok fazla cinsel istek olmadığında veya kadın cinsel olarak işlevsiz olduğunda ve partnerinin sorunu, kadının cinsel sınırlamalarından, yetersizliklerinden veya problemlerinden kaçınma anlamına geldiğinde işe yarayabilir. Diğer durumlarda, kadınlar daha sağduyuludur ve sorunu çözmeye çalışır. Başlangıçta, konuyu dile getirmek ve sorunla yüzleşmek, erkeğin tutumuna bağlı olarak, bir çözüme veya sürekli bir şikayete yol açar.
  • Cinsel hayatı olan her yaştan kadınlar ilişkinin diğer avantajlarından (aşk, sosyal statü, kariyer, para, kalacak yer, korunma, çocuklar…) yararlanmadıkları sürece erken boşalan bir erkeği uzun süre boyunca kabul etmezler. Bu durumda, ilişkiyi sürdürürler, fakat partnerleriyle başka bir yol arayarak veya başka yerlere yönelerek cinsel tatmin sağlamaya çalışabilirler.
  • Hormon replasman tedavisi (HRT)* görmeyen, cinsel istek azlığı (menopoz sonrası kadınların %48’ini etkiler), az uyarılma ve vajinal kuruluk yaşayan menopoz sonrası kadınlar en sonunda, cinsel ilişkinin uyumadan önce yapılan bir evlilik görevi olarak algılanabildiği bu dönemde “görev sürelerini” azalttığı için yaşam boyu erken boşalmayı kabullenebilirler. Daha önce iyi boşalma kontrolü sağlayan bir erkekte sonradan ortaya çıkan erken boşalma durumunda bir kadının yanıtı çok farklı olabilir. Arada sevgi bulunan ilişkilerde, sonradan ortaya çıkan erken boşalma genellikle kadını endişelendirir ve kadın partnerini tıbbi destek aramaya teşvik eder.

*Yerine hormon koyma tedavisi

Referanslar
1. UN. The Right to Reproductive and Sexual Health. http://www.un.org/ecosocdev/geninfo/women/womrepro.htm
2. Graziottin A. “Sessualità e fisiopatologia sessuale” in: Zanoio L, Barcellona E, Zacché G. (a cura di), Ginecologia e Ostetricia; Elsevier Masson, Milano 2007; pp:165-196
3. Graziottin A. Althof S. The Journal of Sexual Medicine 2011; 8 Suppl 4: 304-309.
4. Patrick DL, Althof SE, Pryor JL, et al. J Sex Med 2005;2(3):358–367.
5. Giuliano F, Patrick DL, Porst H, et al. Eur Urol 2008;53(5):1048–1057.

Danışma Kurulu

Prof. Jacques Buvat

Prof. Jacques Buvat Lille (Fransa) Centre d’Etude et de Traitement de la Pathologie et de l’Appareil Reproducteur et de la Psychosomatique (CETPARP) Direktörüdür...
Danışma Kurulu

Dr. Ian Eardley

Dr. Ian Eardley Leeds St James Hastanesi ve Spire Leeds Hastanesinde danışman ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Dimitrios Hatzichristou

Prof. Dimitrios Hatzichristou Yunanistan Selanik Üniversitesinde Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Ürolojik Hastalıklar Birimi...
Danışma Kurulu

Prof. François Giuliano

Prof. François Giuliano Fransa Raymond Poincaré Garches Hastanesi Fiziksel Top ve Rehabilitasyon Bölümünde ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Alessandra Graziottin

Prof. Alessandra Graziottin Halen İtalya’da Milano H. San Raffaele Resnati Jinekoloji ve Tıbbi Seksoloji...
Danışma Kurulu

Prof. Emmanuele Jannini

Prof. Emmanuele Jannini İtalya L’Aquilla Üniversitesinde Endokrinoloji ve Seksoloji öğretim üyesi olan Dr. Jannini...
Danışma Kurulu

Prof. Chris McMahon

Prof. Chris McMahon Sydney Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. McMahon, Sydney’deki...
Danışma Kurulu

Prof. Vincenzo Mirone

Prof. Vincenzo Mirone İtalya Napoli Federico II Üniversitesi Lisansüstü Öğretim Fakültesinde üroloji öğretim üyesi ve...
Danışma Kurulu

Prof. Ignacio Moncada

Prof. Ignacio Moncada Madrid La Zarzueal Hastanesi Ürtoloji Bölümü Başkanı ve Madrid Ruber Internacional Hastanesi...
Danışma Kurulu

Prof. Francesco Montorsi

Prof. Francesco Montorsi İtalya Milano Vita Saulte-san Raffaele Üniversitesinde üroloji öğretim üyeliği ve aynı üniversitede...
Danışma Kurulu

Prof. Hartmut Porst

Prof. Hartmut Porst Bonn Üniversitesinde üroloji öğretim üyesidir. Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) Başkanlığı ve...
Danışma Kurulu