Kadın Cinselliği. Tatminin Rolü

Sessizlik sözcüğünü telaffuz ettiğimde/Onu yok ediyorum
Wislawa Szymborska, The Three Oddest Words

Cinsellik hem kadınları hem erkekleri “performans gösterme” baskısı altına alan cinsel devrim nedeniyle büyük değişikliğe uğramıştır. Bundan önce birçok erkek doğrudan cinsel birleşmeye odaklı sekse yöneliyor ve bunu temel amaçları olarak görüyordu. Buna karşın, kadınlar fiziksel şefkat görmeyi arzuluyor ve cinsel ve fiziksel yakınlığı ifade etmenin diğer yollarını araştırmak istiyordu.

Son yıllarda bazı seksologlar yeni bir ifade dili yaratma sürecinde olduğumuzu vurgulamaktadır. Kadınlar erkeklere fiziksel olarak ne istediklerini gösterirken, erkekler her zaman “şovu yönetmektense” yeni bir cinsel alışveriş türüne karşılıklı tam katılımın erotizmini kabul ederek partnerlerine karşı seks hakkında daha açık davranmaya başladı.

Bir kadının cinsel ihtiyaçlarını ve duygularını ifade etme becerisi bir çiftin rahatı ve uyumu açısından esastır. Artık kadınların sessizliği bozmaları ve partnerleriyle konuşmaları gerekmektedir.

Cinsel işlev, hem erkek hem kadın için isteği, uyarılmayı, orgazmı ve tatmini bir araya getiren “verimli bir döngü” olarak düşünülebilir.

Şekil: Cinsel işlevin verimli döngüsü

  • İstek: cinsel istek cinsel ilişkiye girme ihtiyacını ortaya çıkaran çeşitli içsel ve dışsal faktörlerden kaynaklanır. Bu evrilen bir olgudur ve kadınlarda adet döngüsü, gebelik, vs. gibi çeşitli fizyolojik durumlardan ve duygulardan etkilenir.
  • Uyarılma: fiziksel ve zihinsel uyarılmanın yoğunluğu ne kadar fazla olursa, orgazm olma olasılığı o kadar yoğun ve tatmin edici olacaktır.
  • Orgazm: cinsel yanıt döngüsünün zirvesi olarak kabul edilir; orgazm yoğunluğu hem zihinsel hem fiziksel heyecan durumuna bağlıdır ve partnerler arasındaki uyarıcı erotik yakınlıktan güç alır.
  • Tatmin: cinsel birleşme hakkındaki öznel, kişisel yargıyı ifade eder.

İsteğin ve heyecanın yoğunluğu, erotik oyunun kalitesi, duygusal katılımın yoğunluğu, deneyime ortaklık ve deneyimin içeriği: bu faktörlerin tümü kadınların (ve erkeklerin) cinsel birleşmeden sağladığı tatminin derecesini etkiler.

Referanslar
1. Hite S. The Hite Report; Dell Pub Inc. New York 1981.
2. Graziottin A. “Sessualità e fisiopatologia sessuale” in: Zanoio L, Barcellona E, Zacché G. (a cura di), Ginecologia e Ostetricia; Elsevier Masson, Milano 2007; pp:165-196.

Danışma Kurulu

Prof. Jacques Buvat

Prof. Jacques Buvat Lille (Fransa) Centre d’Etude et de Traitement de la Pathologie et de l’Appareil Reproducteur et de la Psychosomatique (CETPARP) Direktörüdür...
Danışma Kurulu

Dr. Ian Eardley

Dr. Ian Eardley Leeds St James Hastanesi ve Spire Leeds Hastanesinde danışman ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Dimitrios Hatzichristou

Prof. Dimitrios Hatzichristou Yunanistan Selanik Üniversitesinde Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Ürolojik Hastalıklar Birimi...
Danışma Kurulu

Prof. François Giuliano

Prof. François Giuliano Fransa Raymond Poincaré Garches Hastanesi Fiziksel Top ve Rehabilitasyon Bölümünde ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Alessandra Graziottin

Prof. Alessandra Graziottin Halen İtalya’da Milano H. San Raffaele Resnati Jinekoloji ve Tıbbi Seksoloji...
Danışma Kurulu

Prof. Emmanuele Jannini

Prof. Emmanuele Jannini İtalya L’Aquilla Üniversitesinde Endokrinoloji ve Seksoloji öğretim üyesi olan Dr. Jannini...
Danışma Kurulu

Prof. Chris McMahon

Prof. Chris McMahon Sydney Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. McMahon, Sydney’deki...
Danışma Kurulu

Prof. Vincenzo Mirone

Prof. Vincenzo Mirone İtalya Napoli Federico II Üniversitesi Lisansüstü Öğretim Fakültesinde üroloji öğretim üyesi ve...
Danışma Kurulu

Prof. Ignacio Moncada

Prof. Ignacio Moncada Madrid La Zarzueal Hastanesi Ürtoloji Bölümü Başkanı ve Madrid Ruber Internacional Hastanesi...
Danışma Kurulu

Prof. Francesco Montorsi

Prof. Francesco Montorsi İtalya Milano Vita Saulte-san Raffaele Üniversitesinde üroloji öğretim üyeliği ve aynı üniversitede...
Danışma Kurulu

Prof. Hartmut Porst

Prof. Hartmut Porst Bonn Üniversitesinde üroloji öğretim üyesidir. Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) Başkanlığı ve...
Danışma Kurulu