Partnerle Konuşmak

“Kendini yetersiz hissettiği için bir şey söyleyemediğimi fark ettim”. (Revicki V, 2008)

Kadının partnerinin erken boşalmasına cevabı zaman içinde değişir. Başlangıçta, erkeğin duygularını incitme ve/veya yetersizlik hissini arttırma korkusuyla sorunu dile getirmekten kaçınabilir. Bu, iki tarafın da sorun hakkında konuşmak istemediği bir ‘sessizlik anlaşmasına’ neden olabilir. Daha sonra, kadın sorunu dile getirebilir, fakat erkeğin ortada bir sorun olduğunu inkar ettiğini veya erken boşalma sorununu konuşmaya isteksiz olduğunu görür; bu da hayal kırıklığı, öfke ve erkeği küçümseme ile sonuçlanabilir. Durum tedavi edilmezse gerginliğin artmasına, kişiler arası sorunlara ve duygusal bir boşluğun derinleşmesine neden olabilir. Erkek yakınma algılarken kadın kayıtsızlık algılar.

Sadece bir doktor olası bir erken boşalma durumunu belirleyebilir ve doğru teşhis edebilir ve gerekirse uygun tedaviyi reçete edebilir. Bu cinsel işlev bozukluğu hakkında konuşmak bile bazen soruna yol açabileceğinden, erken boşalma sorunu olan erkeklerin sadece %9’u bir doktordan profesyonel yardım ister.

Erken boşalma yükünü paylaşan bir kadın çözüme de katkıda bulunabilir. Aslında, kadınların rolü önemlidir. Sorunun erkek tarafından fark edilmesini kolaylaştırabilir ve çiftin birlikte çözüm aramasını sağlar. Erkekler çoğunlukla kadınlar sayesinde doktora başvurur. Bu, sorunun doğru teşhis edilmesinin, nedenin bulunmasının ve gerekirse tedavi için etkili terapi uygulanmasının tek yoludur. Erken boşalma sorunu yaşayan bir erkeğin doktorunun kendisini anlayacağını ve tavsiyede bulunacağını bilerek “buzu kırmaya” çalışması önemlidir.

Erken boşalma sorunu olan erkeklerin ve partnerlerinin daha nesnel bir değerlendirmeye varmasına yardımcı olabilecek, örneğin doktorla görüşme yolunda iyi bir başlangıç noktası olabilecek EBTT testi (Erken Boşalma Tanı Testi- Ancak EBTT doktorun koyacağı tanının yerini almaz) gibi araçlar bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi ve EBTT testini denemek için tıklayın.

Bazı erkekler durumlarını gizlemek isterken, çalışmalar erkekteki cinsel işlev bozukluğu hakkında açıkça ve dürüstçe iletişim kuran çiftlerin konuyla etkili bir şekilde mücadele etme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Partnerlerini çözüme dahil eden erkekler genellikle onların da cinsel yakınlığa aynı derecede istekli olduklarını ve destek vermeye hazır olduklarını anlar. Bu, çiftlerin sorun hakkında birlikte bir şeyler yapmalarını daha kolay hale getirir.

Bir kadın partneriyle nazikçe konuşarak onun sorunun farkına varmasına yardımcı olabilir. Sorunun birlikte bir doktora giderek çözülebileceğini fark etmeye ihtiyacı olan partnerini destekleyerek önemli bir rol oynar.

Bazı tavsiyeler: Çiftin, sevişmenin sadece “cinsel birleşme süresini” artırmaktan çok daha fazlası olduğunu anlamasına yardımcı olmak önemlidir. Bu süre gereklidir, fakat gerçek anlamda tatminkar bir cinsel deneyim için yeterli koşul değildir! Çiftin, “Aşk haritalarını” genişletmeyi öğrenmeleri ve erotik beceriler anlamında heyecan verici gelişmeleri paylaşmaları; çiftin minimalist “zamanla ilişkili performans bakış açısı”ndan daha değişken, zengin ve tatminkar bir cinsel dağarcığa geçiş yapmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle erken boşalmaya yönelik mükemmel tedavi yaklaşımı; yaşam tarzı değişikliklerini, çifte psikoseksüel tavsiyelerde bulunulmasını (kadın partnerin de ayrı sorunlar ve kaygılar için yardıma ihtiyacı olabilir) ve endike olduğunda uygun ilaçları içerir.

Referanslar
1. Revicki V et al. Health and Quality of Life Outcomes 2008;6:33.
2. Graziottin A. Althof S. The Journal of Sexual Medicine 2011; 8 Suppl 4: 304-309.
3. Porst H et al. Eur Urol 2007;51(3) 816-824.

Danışma Kurulu

Prof. Jacques Buvat

Prof. Jacques Buvat Lille (Fransa) Centre d’Etude et de Traitement de la Pathologie et de l’Appareil Reproducteur et de la Psychosomatique (CETPARP) Direktörüdür...
Danışma Kurulu

Dr. Ian Eardley

Dr. Ian Eardley Leeds St James Hastanesi ve Spire Leeds Hastanesinde danışman ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Dimitrios Hatzichristou

Prof. Dimitrios Hatzichristou Yunanistan Selanik Üniversitesinde Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Ürolojik Hastalıklar Birimi...
Danışma Kurulu

Prof. François Giuliano

Prof. François Giuliano Fransa Raymond Poincaré Garches Hastanesi Fiziksel Top ve Rehabilitasyon Bölümünde ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Alessandra Graziottin

Prof. Alessandra Graziottin Halen İtalya’da Milano H. San Raffaele Resnati Jinekoloji ve Tıbbi Seksoloji...
Danışma Kurulu

Prof. Emmanuele Jannini

Prof. Emmanuele Jannini İtalya L’Aquilla Üniversitesinde Endokrinoloji ve Seksoloji öğretim üyesi olan Dr. Jannini...
Danışma Kurulu

Prof. Chris McMahon

Prof. Chris McMahon Sydney Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. McMahon, Sydney’deki...
Danışma Kurulu

Prof. Vincenzo Mirone

Prof. Vincenzo Mirone İtalya Napoli Federico II Üniversitesi Lisansüstü Öğretim Fakültesinde üroloji öğretim üyesi ve...
Danışma Kurulu

Prof. Ignacio Moncada

Prof. Ignacio Moncada Madrid La Zarzueal Hastanesi Ürtoloji Bölümü Başkanı ve Madrid Ruber Internacional Hastanesi...
Danışma Kurulu

Prof. Francesco Montorsi

Prof. Francesco Montorsi İtalya Milano Vita Saulte-san Raffaele Üniversitesinde üroloji öğretim üyeliği ve aynı üniversitede...
Danışma Kurulu

Prof. Hartmut Porst

Prof. Hartmut Porst Bonn Üniversitesinde üroloji öğretim üyesidir. Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) Başkanlığı ve...
Danışma Kurulu