Türk Androloji Dernek Mektubu

Erken boşalmadan yakınan birçok çift bu durumu önemsemediğinden, bu soruna ilişkin farkındalığın artırılması yönünde açık bir ihtiyaç söz konusu.

“Bazen Doğru Süre, Bir Dakikadan Daha Fazlasıdır” fikri, bu oldukça somut ve basit gerçeğin sonucunda ortaya çıktı.

Erken boşalma 60 yaş altı erkeklerde en yaygın cinsel fonksiyon bozukluğudur. Her beş erkekten birinde (DSM-IV tanımına göre) erken boşalma bildirilmekle birlikte, erken boşalma erkek hastalıkları arasında tanı ve tedavi düzeyi en düşükler arasında yer almaktadır.

Milyonlarca erkek ve onların cinsel partnerleri, erken boşalmanın cinsel yaşamlarında ve ilişkilerinde neden olduğu sıkıntılarla mücadele etmektedir. Çoğunlukla utanmakta, sıkılmakta ve nasıl üstesinden gelineceğini bilemedikleri bu durum karşısında strese girmektedirler. Bu nedenle, aktif olarak profesyonel / tıbbi yardım almak yerine, sorunu göz ardı etmekte ya da cinsel ürün mağazalarından profesyonel olmayan tavsiyeler almaktadırlar.

İnsanlar erken boşalmanın tedavisi olan tıbbi bir sorun olduğunu bilmediklerinden, erken boşalma cinsel yaşam kalitelerini iyileştirme olasılığını yok etmektedirler.

On yıl öncesiyle karşılaştırıldığında, bugün erken boşalma problemiyle ilgili daha çok şey biliyoruz. Artık erken boşalma sorunu olan çiftlerin cinsel yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirmek için gerekli donanım ve çözümlere de sahibiz. Erken boşalma hastalarının yaşadıkları güçlükleri biliyor ve ihtiyaçlarına hassasiyetle yaklaşıyoruz. Ayrıca, kişiye özgü çözümler sunabilecek bir noktada bulunuyoruz.

Erken boşalma problemiyle çiftlerin ilişki ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi konusunda daha fazla farkındalık yaratılması, hala önemli bir ihtiyaç olarak önümüzde durmaktadır. Araştırmalar erken boşalma sorunu olan erkeklerin yalnız %9’unun doktora başvurarak tıbbi yardım talep ettiğini göstermektedir. Bu veriler birçok erkek ve partnerinin erken boşalmayı çözümlenebilecek bir sorun olarak görmediğini ya da bir erken boşalma tedavisinin varlığından haberdar olmadıklarını göstermektedir.

Toplumsal sorumluluğumuz, hastaları profesyonel yardım almaları yönünde tamamen cesaretlendirmeyi gerektirmektedir.

İşte, “Bazen Doğru Süre, Bir Dakikadan Daha Fazlasıdır”ın yapmak istediği, aşağıdaki basit ancak hayati mesajları erken boşalma sorunu olan mümkün olduğunca çok erkeğe ve partnerine iletmektir:

  • Utanmayın, yalnız değilsiniz. Erken boşalma her 5 erkekten 1’inde var olan bir sorundur.
  • Sorunu inkar veya göz ardı etmeyin. Bunun yerine harekete geçin. erken boşalma başarıyla tedavi edilebildiğinden, siz ve partneriniz daha iyi bir cinsel yaşama sahip olabilirsiniz.
  • Sorununuzla ilgili olarak doktorla görüşmekten kaçınmayın. Doktorunuz yaşam kalitenizin yanı sıra cinsel ilişki kalitenizi de artırabilecek çözümler sunacaktır.

Danışma Kurulu

Prof. Jacques Buvat

Prof. Jacques Buvat Lille (Fransa) Centre d’Etude et de Traitement de la Pathologie et de l’Appareil Reproducteur et de la Psychosomatique (CETPARP) Direktörüdür...
Danışma Kurulu

Dr. Ian Eardley

Dr. Ian Eardley Leeds St James Hastanesi ve Spire Leeds Hastanesinde danışman ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Dimitrios Hatzichristou

Prof. Dimitrios Hatzichristou Yunanistan Selanik Üniversitesinde Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Ürolojik Hastalıklar Birimi...
Danışma Kurulu

Prof. François Giuliano

Prof. François Giuliano Fransa Raymond Poincaré Garches Hastanesi Fiziksel Top ve Rehabilitasyon Bölümünde ürolog...
Danışma Kurulu

Prof. Alessandra Graziottin

Prof. Alessandra Graziottin Halen İtalya’da Milano H. San Raffaele Resnati Jinekoloji ve Tıbbi Seksoloji...
Danışma Kurulu

Prof. Emmanuele Jannini

Prof. Emmanuele Jannini İtalya L’Aquilla Üniversitesinde Endokrinoloji ve Seksoloji öğretim üyesi olan Dr. Jannini...
Danışma Kurulu

Prof. Chris McMahon

Prof. Chris McMahon Sydney Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olan Dr. McMahon, Sydney’deki...
Danışma Kurulu

Prof. Vincenzo Mirone

Prof. Vincenzo Mirone İtalya Napoli Federico II Üniversitesi Lisansüstü Öğretim Fakültesinde üroloji öğretim üyesi ve...
Danışma Kurulu

Prof. Ignacio Moncada

Prof. Ignacio Moncada Madrid La Zarzueal Hastanesi Ürtoloji Bölümü Başkanı ve Madrid Ruber Internacional Hastanesi...
Danışma Kurulu

Prof. Francesco Montorsi

Prof. Francesco Montorsi İtalya Milano Vita Saulte-san Raffaele Üniversitesinde üroloji öğretim üyeliği ve aynı üniversitede...
Danışma Kurulu

Prof. Hartmut Porst

Prof. Hartmut Porst Bonn Üniversitesinde üroloji öğretim üyesidir. Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) Başkanlığı ve...
Danışma Kurulu